fallback

Германия притиска страните от ЕС в опит да намери подкрепа за „Северен поток“ 2

Гласът на Франция на утрешния вот в Брюксел може да се окаже решаващ, въпреки че страната изглежда вече не се притеснява да застане срещу Берлин

22:00 | 07.02.19 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германия оказва натиск на други европейски държави, за да ѝ помогнат да блокира предложението на Европейския съюз за регулиране на тръбопровода „Северен поток“ 2 преди предстояща ключова среща в петък. Това посочват дипломатически източници пред Ройтерс, според които обаче Франция може да не поддаде, застрашавайки изпълнението на целия проект.

От Европейската комисия искат да разширят своето законодателство за вътрешния енергиен пазар, така че то да покрива и морските газопроводи, така че да има думата и а новата газова връзка под Балтийско море. Така в сегашния си вид проектът, притежаван изцяло от руската „Газпром“, няма да отговаря на условията.

Досега европейските столици не успяваха да постигнат единодушие, като някои от големите държави като Франция, Италия и Испания не са склонни да застанат срещу Берлин.

Властите в Париж обаче може да се окаже, че са променили мнението си, посочва запознат с преговорите.

„Гласът на Франция ще бъде решаващ“, допълва друг източник, според когото Рим и Мадрид все още не са заели категорична страна. „Не може да се предскаже това, което ще се случи утре“, допълва той.

Официален Париж отказва да коментира позицията си преди петъчното гласуване в Брюксел, но според запознати от Елисейския дворец преговорите все още продължават.

Блокът е разделен между източноевропейските страни, Скандинавието и Прибалтика от една страна, които възприемат 1225-километровия тръбопровод като средство за оказване на влияние от страна на Русия. От друга е Северна Европа и най-вече Германия, които настояват за икономическите ползи на проекта.

Опонентите на газопровода, включително и САЩ, се опасяват, че по този начин ще се отслаби подкрепата за Украйна, лишавайки страната от транзитни такси, тъй като тя е част от традиционния маршрут за доставки на Русия.

Германското правителство от своя страна посочва, че транзитът през Украйна трябва да продължи като условие за изпълнението на проекта, който ще удвои капацитета на „Северен поток“.

Ако предложението за газови регулации на ЕК събере достатъчна подкрепа от 28-те страни членки на блока, преговорите за окончателния проект може да започнат най-рано следващата седмица, тъй като Европейският парламент вече подкрепи плана.

Планът предвижда налагането на по-строги правила за нови инфраструктурни проекти, но строежът на „Северен поток“ 2 вече е в ход. Всяко едно забавяне в процеса на изграждане ще отслаби позициите на Москва в преговорите с Украйна за ново транзитно споразумение след 2019 г. и ще увеличи несигурността за партньорите на „Газпром“: германските Uniper и Wintershall, англо-холандската Shell, австрийската OMV и френската Engie.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:21 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още